CCD Hunedoara
Casa Corpului Didactic Hunedoara
Despre noi Cursuri Ştiri Biblioteca CDI CRED RED PROF Legături utile Forum Publicații Contact
Noutăţi cu privire la cursurile organizate de CCD Hunedoara Noutăţi cursuri Invitaţii la simpozioane, concursuri etc. Ştiri externe Ştiri diverse Miscellanea Biblioteci şcolare şi CDI Ştiri CDI Comunicate de presă Comunicate de presă
Sunteți aici: Prima paginăȘtiri
Programe de formare continuă

Oferta curentă (descărcare)

Noutăți cursuri (știri)

Înscrieri online (formular de înscriere)

Formarea personalului din învățământul preuniversitar

Știri importante

Apel selecție PROF IV
04.05.2023, 603 vizualizări, 0 voturi

Apel selecție PROF IV

Apel de selecție CREDactout.
25.04.2023, 217 vizualizări, 0 voturi

ÃŽnscriere Curs

Înscriere curs „Abilitare curriculară pentru educația timpurie”
21.03.2023, 787 vizualizări, 0 voturi

Casa Corpului Didactic Hunedoara organizează cursul acreditat de către M.E. „Abilitare curriculară pentru educație timpurie”.

Selecție formatori în domeniul mentoratului de carieră didactică
15.03.2023, 675 vizualizări, 0 voturi

Completarea Corpului național de formatori în domeniul mentoratului de carieră didactică din învățământul preuniversitar

Activități de formare 02 – 05 decembrie 2020
03.12.2020, 686 vizualizări, 0 voturi

În săptămâna 2 – 5 decembrie, la CCD Hunedoara sunt în curs de desfășurare 23 de cursuri și sunt în organizare 3 cursuri


În săptămâna 2 – 5 decembrie, la Casa Corpului Didactic Hunedoara sunt în curs de desfășurare următoarele activități de formare, realizate online:

- „CURRICULUM RELEVANT, EDUCAȚIE DESCHISĂ pentru toți”- CRED – Învățământ primar (44 cadre didactice)
- „CURRICULUM RELEVANT, EDUCAȚIE DESCHISĂ pentru toți”- CRED – Învățământ gimnazial (79 cadre didactice) la disciplinele :
• Limba și literatura română
• Limba franceză
• Matematică
• Fizică
• Chimie
• Geografie
• Biologie
• Religie
• Informatică și TIC

- „Dezvoltarea competențelor pentru programul A DOUA ȘANSĂ” – program formare desfășurat în cadrul proiectului POCU „Hai la școală! O șansă pentru viitor” (56 cadre didactice de la unitățile școlare din Vulcan, Lupeni, Călan)
- Abilitări curriculare la disciplinele:
• Învățământ primar
• Limba și Literatura Română
• Matematică
• Geografie
• Educație tehnologică
• Discipline tehnice
• Consiliere și dezvoltare personală
• Arte


În cadrul desfășurării cursurilor, se au în vedere următoarele:
 înțelegerea și aplicarea corectă a noilor programe;
 elemente de predare online;
 adaptarea procesului instructive educative la cele trei scenario recomandate M.E.C.;
 dezvoltarea capacității de adaptare privind trecerea de la un scenario la altul, în funcție de situația sanitară.
În urma desfășurării cursurilor de Abilitări curriculare se va realiza revista cu titlul „Abilitări curriculare online 2020 - 2021”(Ediția I)

- Noțiuni de bază în utilizarea aplicațiilor Google și a platformelor educaționale - curs adresat cu precădere personalului didactic (două grupe)

- Curs postuniversitar MODUL PSIHOPEDAGOGIC NIVEL I ȘI NIVEL II, în colaborare cu Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca

- Curs postuniversitar PROFESOR DE SPRIJIN PENTRU PERSOANELE CU NEVOI SPECIALE, în colaborare cu Universitatea „Dimitrie Cantemir” din Târgu Mureș (43 cadre didactice)



Sunt în organizare următoarele:

Implementarea măsurilor de protecție și a normelor legislative privind prevenirea îmbolnăvirii cu corona virusul SARS-COV-2.
În cadrul acestui curs se vor prezenta cele mai proaspete şi utile informaţii pe zona educaţională, în acest context dificil.

Elaborarea și implementarea proiectelor la CDI/Bibliotecă

Demers educațional eficient pentru elevii din zonele defavorizate





Coordonatori programe:
prof. metodist Elena Bordea
prof. metodist Raluca Silvia Iacobescu
prof. metodist Laura Maria Miclea
prof. metodist Camelia Sava

DIRECTOR,
prof. Adriana ALMĂȘAN


Nu puteți vota această știre Doar utilizatorii autentificați pot vota știri.


Toate drepturile rezervate
©
2013-2023 C.C.D. Hunedoara
Viz05b: Eroare la interogare viz_ani.In aggregated query without GROUP BY, expression #1 of SELECT list contains nonaggregated column 'ccdhune1_1.viz_ani.kod_ani'; this is incompatible with sql_mode=only_full_group_by